OPOLSKI ZAMEK DISNEY’A, czyli Pałac w Mosznej

Pogoda była idealna, aby wybrać się na wycieczkę. Jako cel obraliśmy pałac w Mosznej.

Pałac ten, zwany również zamkiem – chociaż nigdy nie pełnił funkcji obronnych, położony jest w województwie opolskim, około 20 km od autostrady A4 (jadąc od strony Wrocławia należy wybrać zjazd Racibórz, Opole). W pobliżu zamku znajdują się dwa parkingi – jeden bezpośrednio przed bramą wjazdową na teren rezydencji, ale ciężko tam o miejsce, drugi natomiast – dużo większy, około 250 metrów wcześniej (jednorazowa opłata 5 zł).

Idąc w kierunku zamku, zza drzew wyłania się powoli bajkowy budynek, przywołujący skojarzenia z zamkiem Disney’a. Zapewne jest to zasługa strzelistych wieżyczek, których pałac posiada aż 99. Zamek z resztą nazywany jest przez wielu polskim Disneylandem. Inni jednak uważają go za kiczowaty i określają mianem „dzieła pijanego cukiernika”. Mi natomiast bardzo się on spodobał. IMG_0545 Aby wejść na teren zamku należy zakupić bilet w cenie 6 zł. Można wówczas rozkoszować się spacerem po parku zamkowym, którego powierzchnia to ponad 200 hektarów i na którego terenie znajdują się nawet 300 letnie dęby. Park urozmaicono licznymi alejkami, stawami, kanałami, mostkami, a nawet cmentarzem właścicieli rezydencji. Bilet upoważnia również do wejścia do zamku, ale jedynie do głównego holu, kawiarni, restauracji oraz oranżerii – jeśli ta akurat jest otwarta.

SAMSUNG CAMERA PICTURESIMG_0542Zwiedzanie pomieszczeń zamkowych odbywa się jedynie z przewodnikiem i trwa około 40 minut. Osoby zainteresowane zobowiązane są do zakupu dodatkowego biletu w cenie 10 zł. Poza sezonem odwiedzających zamek jest znacznie mniej niż w czasie wakacji, m.in. w dni robocze. Nie ma wówczas gwarancji, że zwiedzanie zaplanowane na daną godzinę odbędzie się – zebrać musi się grupa co najmniej 10 osób lub za tyle osób należy uiścić opłatę.

IMG_0512IMG_0544

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s