PARYŻ EUROPY WSCHODNIEJ, czyli Budapeszt w trybie F1

Kiedy przygotowywałam się do wyjazdu do Budapesztu, natknęłam się na stwierdzenie, że Budapeszt to Paryż Europy Wschodniej. Pomyślałam wtedy, że ktoś najwyraźniej postradał zmysły. Nie mogłam się jednak bardziej mylić…

Nie pamiętam, kiedy ostatnio jakiekolwiek miasto wywarło na mnie takie wrażenie. Może był to właśnie Paryż z górującymi nad nim blaszanymi dachami? A może Barcelona z niezapomnianą Sagradą Familią? Jedno jest pewne – Budapeszt ze swoimi majestatycznymi budynkami rozciągającymi się wzdłuż Dunaju na długo zapadnie mi w pamięć.

 

Do stolicy Węgier zdecydowaliśmy się dostać samochodem, gdyż z Wrocławia nie ma tam niestety lotów. Jazda zajęła nam około 7 godzin, po drodze musieliśmy nabyć winiety – czeską, słowacką i węgierską. Z zakupem winiety węgierskiej mieliśmy najwięcej problemów – punkt sprzedaży niełatwo było znaleźć, znajdował się dosyć daleko od parkingu i, jakby tego było mało, w momencie, gdy podeszliśmy do okienka, pan postanowił zrobić sobie przerwę. Zdziwiła nas również forma winiety, gdyż był to po prostu paragon. Dopiero później dowiedzieliśmy się, że można ją kupić przez internet – https://ematrica.nemzetiutdij.hu.

Po Budapeszcie poruszaliśmy się natomiast komunikacją miejską. Najtrudniejsze okazało się zdobycie biletów – na przystanku tramwajowym, gdzie wsiadaliśmy pierwszy raz, nie było żadnego biletomatu, biletów również nie znaleźliśmy w okolicznym kiosku czy sklepiku z gazetami. Kupiliśmy je dopiero na stacji metra (pierwszą przejażdżkę musieliśmy odbyć zatem na gapę). Z koleżanką zaopatrzyłyśmy się w bilety 3-dniowe, a właściwie 72-godzinne (4150 HUF), panowie natomiast w bloczek 10 biletów jednorazowych (3000 HUF, podczas gdy cena pojedynczego biletu to 350 HUF) – kupując je byłam przekonana, że jest to jeden bilet uprawniający do 10 przejazdów, ku mojemu zaskoczeniu z automatu wypadło 10 pojedynczych biletów. Podczas jazdy tramwajami mieliśmy 2 kontrole, zatem lepiej mieć przy sobie skasowany bilet. Sieć komunikacji jest bardzo rozbudowana i dosyć łatwa do rozgryzienia (http://www.bkk.hu/apps/docs/terkep/turisztikai_tkp.pdf).

Poszukując noclegu na miejscu, po raz pierwszy zdecydowaliśmy się skorzystać z portalu Airbnb i okazało się to świetnym wyborem. Dziewczyna, od której wynajęliśmy 3-pokojowe mieszkanko, była bardzo pomocna – odpowiedziała na nasze pytania dotyczące poruszania się po mieście, a w mieszkaniu zostawiła dla nas mapę miasta i plan komunikacji, które okazały się bardzo przydatne (https://www.airbnb.pl/rooms/3314671).

 

W Budapeszcie spędziliśmy niecałe 3 dni. Plan zwiedzania był zatem napięty, tym bardziej, że panowie gotowi byli poświęcić na nie jeden cały dzień, gdyż kolejne mieli spędzić na Hungaroring, gdzie odbywał się wyścig Formuły 1. Oto co udało nam się w tym czasie zobaczyć.

 

Góra Gellérta (Gellért-hegy)

Na wzgórze wdrapaliśmy się (a właściwie wczołgaliśmy, bo 40-stopniowy upał nie ułatwiał spaceru) od strony ulicy Kelenhegyi, mijając po drodze kaplicę skalną, utworzoną w naturalnej grocie. Jedna z naw nosi nazwę polskiej, znajdują się w niej kopia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej oraz tablice upamiętniające polaków z czasów II wojny światowej. Koszt zwiedzania kaplicy to 600 HUF, w cenie możliwość wypożyczenia audioguide’a (brak języka polskiego). Na szczycie góry znajduje się Pomnik Wyzwolenia, zwany również Statuą Wolności, upamiętniająca wyzwolenie Budapesztu w 1945 roku.
SAMSUNG CAMERA PICTURES

Za statuą znajduje się Cytadela, z otaczających ją tarasów można podziwiać panoramę miasta, m.in. Wzgórze Zamkowe, Most Wolności, Most Elżbiety i Most Łańcuchowy.

SAMSUNG CAMERA PICTURES

SAMSUNG CAMERA PICTURES

SAMSUNG CAMERA PICTURES

SAMSUNG CAMERA PICTURES

Na stoku wzgórza od strony Dunaju stoi monumentalna statua Gellérta, spod której bije źródełko. To stąd, jak głosi legenda, męczennik został wepchnięty do Dunaju w zabitej gwoździami beczce.

buda13

 

Wzgórze Zamkowe (Várhegy)

Na wzgórzu znajduje się wiele zabytkowych budowli i innych atrakcji turystycznych: pałac królewski z trzema dziedzińcami, pomnik księcia Sabaudzkiego, Węgierska Galeria Narodowa, Muzeum Sztuki Współczesnej, Biblioteka Narodowa im. Széchenyiego, Muzeum Historii Budapesztu.

SAMSUNG CAMERA PICTURES

SAMSUNG CAMERA PICTURES

SAMSUNG CAMERA PICTURES

SAMSUNG CAMERA PICTURES

SAMSUNG CAMERA PICTURES

SAMSUNG CAMERA PICTURES

Na wzgórze można dostać się kursującą przy Moście Łańcuchowym zabytkową kolejką Budavári Sikló, jednak jest to dosyć droga atrakcja – 1500 HUF.

SAMSUNG CAMERA PICTURES

 

Stare Miasto (Várnegyed)

SAMSUNG CAMERA PICTURES

Największymi atrakcjami tej części miasta jest położony w najwyższym punkcie starówki kościół Macieja (a właściwie kościół pod wezwaniem NMP Budzińskiej Pani) oraz flankująca zbocze wzgórza Baszta Rybacka. Do kościoła nie udało nam się zaglądnąć ze względu na odbywający się tam ślub, wejście na basztę kosztuje natomiast 700 HUF. Wydatek warty jest poniesienia, gdyż z baszty roztacza się najlepszy widok na Parlament.

SAMSUNG CAMERA PICTURES

SAMSUNG CAMERA PICTURES

 

Na północny-zachód od Kościoła Maciej znajdują się pozostałości kościoła św. Marii Magdaleny, zburzonego niemal całkowicie w czasie II wojny światowej. Ocalały po nim jedynie zarys murów, część wieży (którą zrekonstruowano) oraz strzeliste okno gotyckie. Przy kościele oglądać można wystawę zdjęć zniszczonych w czasie wojny budowli, ukazującą jak wyglądały one przed wojną, po bombardowaniach oraz po ich odbudowie.

SAMSUNG CAMERA PICTURES

SAMSUNG CAMERA PICTURES

SAMSUNG CAMERA PICTURES

 

 

Wyspa Małgorzaty (Margit-sziget)

Jest to jedna z budapesztańskich wysp położonych na Dunaju. Swoją nazwę zawdzięcza średniowiecznej księżniczce, którą ojciec oddał do klasztoru w podziękowaniu za ocalenie Węgier przed Tatarami. Na wyspę można dostać się z dwóch mostów: Margit híd i Árpád híd. Wejście na wyspę jest bezpłatne. Znajduje się na niej rozległy park, tereny rekreacyjne oraz ogromna fontanna. Zaraz po wejściu na wyspę można wypożyczyć kilkuosobowe pojazdy z napędem nożnym, które ułatwiają zwiedzanie wyspy. Zwiedzać tam natomiast można ruiny trzech klasztorów, a panoramę wyspy podziwiać można z wieży ciśnień (600 HUF).

SAMSUNG CAMERA PICTURES

SAMSUNG CAMERA PICTURES

SAMSUNG CAMERA PICTURES

 

Parlament (Országház)

Budynek węgierskiego Parlamentu, wzorowany na gmachu parlamentu londyńskiego, jest największą budowlą na Węgrzech i stał się on symbolem Budapesztu. Wycieczka wokół budynków zajmuje bardzo dużo czasu, jednak warto ją odbyć ze względu na rzeźbienia znajdujące się na jego fasadzie (no chyba że jest koniec lipca, a na zewnątrz 40°C). Parlament można również zwiedzać od wewnątrz, przyjemność taka kosztuje 2000 HUF. Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem, w różnych godzinach oferowane są wycieczki w różnych językach. Ponieważ zainteresowanie jest duże, warto bilety kupić wcześniej na stronie www.jegymester.hu/eng/Production/480000/Parlamenti-latogatas. Trzeba wówczas opłacić dodatkowo e-fee w wysokości 200 HUF (niecałe 3 zł). W środku oglądać można wystawy związane z historią monarchii Węgrów, m.in. insygnia królewskie, jak również sale obrad, czy kuluary.

SAMSUNG CAMERA PICTURES

SAMSUNG CAMERA PICTURES

SAMSUNG CAMERA PICTURES

SAMSUNG CAMERA PICTURES

 

Bazylika św. Stefana (Szent István Bazilika)

Ta ogromna bazylika wzniesiona została przy Szent István tér. Ze szczytu kopuły można podziwiać wspaniałą panoramę miasta (bilet w cenie 400 HUF). W bazylice znajduje się największa relikwia Węgier – zmumifikowane ramię króla Stefana.

 

SAMSUNG CAMERA PICTURES

SAMSUNG CAMERA PICTURES

SAMSUNG CAMERA PICTURES

SAMSUNG CAMERA PICTURES

 

Városliget i Plac Bohaterów

Na terenach niegdyś zajmowanych przez mokradła, stanowiące tereny łowieckie, utworzony został rozległy park – Városliget. Najważniejszym jego punktem jest zamek Vajdahunyad – bajkowa budowla malowniczo położona wśród drzew nad brzegiem jeziora.

SAMSUNG CAMERA PICTURES

SAMSUNG CAMERA PICTURES

SAMSUNG CAMERA PICTURES

W pobliżu parku znajduje się Plac Bohaterów (Hősők tere), którego budowę rozpoczęto z okazji tysiąclecia państwa węgierskiego.

SAMSUNG CAMERA PICTURES

Wokół parku i Placu Bohaterów znajdują się dodatkowo: Kąpielisko Széchenyiego, ogród zoologiczny, Muzeum Sztuk Pięknych, Sala Wystaw Artystycznych, secesyjny pawilon z przystanią.

 

Dzielnica Żydowska (Zsidó negyed)

Ta część miasta jest bardzo istotna ze względu na historię węgierskich Żydów. W 1941 18 tys. Żydów szukających na Węgrzech schronienia, nieposiadających obywatelstwa, zostało deportowanych, a następnie zamordowanych w Kamieńcu Podolskim. Znajdującą się tu synagogę również w 1941 roku zamieniono na obóz koncentracyjny. W roku 1944 po zaanektowaniu Węgier Niemcy utworzyli w tej dzielnicy getto i dokonali holocaustu.

Wejście do synagogi to koszt 3000 HUF. Do niej przylega Muzeum Żydowskie, a wokół na uwagę zasługuje Pomnik Holocaustu „Drzewo Pamięci”, wzniesione w miejscu, gdzie znajdował się cmentarz (na jego listkach widnieją nazwiska zamordowanych Żydów), oraz Ściana Płaczu.

Synagoga

SAMSUNG CAMERA PICTURES

SAMSUNG CAMERA PICTURES

SAMSUNG CAMERA PICTURES

SAMSUNG CAMERA PICTURES

W pobliżu synagogi wzniesiono również pomnik szwajcarskiego dyplomaty Carla Lutza, jednego z wybawców Żydów. Ukazano go tu w postaci anioła unoszącego się nad pobojowiskiem.

SAMSUNG CAMERA PICTURES

Na nabrzeżu, przy skrzyżowaniu ulic id. Antall József rakpart i Széchenyi rakpart, znajduje się nieco inny pomnik upamiętniający zagładę Żydów w czasie II wojny światowej. Odzwierciedlać ma on los 30 tys. Żydów zamordowanych przez hitlerowców w ciągu jednej nocy, których ciała zostały wrzucone do Dunaju.

SAMSUNG CAMERA PICTURES

 

Óbuda

Ta dzielnica Budapesztu, znacznie mniej oblężona przez turystów niż pozostałe części miasta, została wzniesiona w XI wieku z rzymskich ruin. Stąd znaleźć tu można wiele pozostałości po starożytnych Rzymianach. W pobliżu skrzyżowania ulic Bécsi i Viador znajdują się pozostałości amfiteatru, a przy ulicy Herkulesa – Willa Herkulesa.

W Óbudzie znajduje się również synagoga, dom pisarza Gyuli Krúdyego, pałac rodziny Zichych.

W pobliżu Fő ter, który zachował atmosferę Óbudy końca XIX w., znajduje się natomiast muzeum współczesnego rzeźbiarza Imre Vargi, a nieopodal jego rzeźby – „Deszczowe Panienki”.

SAMSUNG CAMERA PICTURES

SAMSUNG CAMERA PICTURES

Jedna uwaga do wpisu “PARYŻ EUROPY WSCHODNIEJ, czyli Budapeszt w trybie F1

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s