ISTRIA W 4 AKTACH: #4 Roč & Hum

W dniu, kiedy mieliśmy już wracać z Chorwacji do Polski, zdecydowaliśmy się na ostatnią wycieczkę – do położonych wewnątrz półwyspu miejscowości Hum i Roč. Oba miasteczka były w średniowieczu ważnymi ośrodkami piśmiennictwa w starym alfabecie słowiańskim – głagolicy. Przed wynalezieniem druku istniały tu skryptoria, w których przepisywano księgi: kodeksy, ewangeliarze, mszały i inne pięknie zdobione księgi.

Hum reklamowany jest jako najmniejsze miasto świata – mieszka tu ponoć jedynie 20 osób. To kamienne miasteczko faktycznie jest niewielkie, za to niezwykle urokliwe. Przez bramę miasta, kryjącą kamienne bloki z wyrytymi w głagolicy napisami, stanowiące chlubę miasta,  wchodzi się na swojego rodzaju rynek, na którym wzniesiono kościół Wniebowzięcia Błogosławionej Maryi Dziewicy. Podobno wewnątrz znajduje się XVI-wieczny obraz Madonna z Dzieciątkiem i dwoma świętymi, ale niestety nie mieliśmy okazji się o tym przekonać, bo kościół był zamknięty. Z rynku odchodzą jedynie dwie łączące się ze sobą uliczki, którymi całe miasteczko można obejść dookoła.

SAMSUNG CAMERA PICTURES

Po drugiej stronie parkingu znajduje się cmentarz, a w nim kościół św. Hieronima, zawierający najcenniejsze zabytki Humu – najstarsza zachowana inskrypcja w głagolicy oraz XII-wieczny fresk… rzekomo, bo tu również nie udało nam się zajrzeć.


Roč oddalony jest od Hum o 7 km. W bramie prowadzącym do zabytkowej części miasta również znajdują się kamienne płyty z napisami w głagolicy. Warte uwagi są tutaj również 3 kościoły/kaplice. Do jednego z nich – kościoła św. Bartłomieja, nie udało nam się zaglądnąć, ponieważ jedynie proboszcz ma do niego klucz, a akurat nie było go w okolicy. Pozostałe dwa otworzyła nam pani z punktu informacji turystycznej.

SAMSUNG CAMERA PICTURES

Zaraz przy bramie miejskiej znajduje się kaplica św. Rocha. Zachowały się w niej freski z XIV wieku. Właściwie widoczne są tam dwa freski, gdyż starszy – przedstawiający Chrystusa z apostołami, przykryty został nieco nowszym.

SAMSUNG CAMERA PICTURES

SAMSUNG CAMERA PICTURES

W kościele św. Antoniego zachował się natomiast krzyż wotywny, w którym wyryte są głagolickie litery.


Chcąc ominąć płatne autostrady w Chorwacji, drogę z Puli do Humu pokonaliśmy innymi biegnącymi w pobliżu autostrady drogami, które nie były łatwe do pokonania: bardzo kręte i wąskie. Do tej pory nie wiem jakim cudem udało nam się ominąć jeden jedyny samochód jaki spotkaliśmy na trasie. Ale mimo wszystko uważam, że było warto, gdyż oba miasteczka są wyjątkowe, zarówno ze względu na swoją historię, jak i na średniowieczny klimat.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s